Toxoplazmóza - nákaza

Při slově toxoplazmóza by měli zbystřit především lidé, kteří jsou často ve styku s venkovními kočkami, a lidé, kteří rádi konzumují tatarské bifteky či steaky rare - nepropečené. Jedná se totiž o hlavní zdroje nákazy nemocí zvanou toxoplazmóza.

Co je toxoplazmóza

Jedná se o parazitární onemocnění. Původcem toxoplazmózy je prvok s názvem** Toxoplasma gondii**. Mnoho lidí nemusí nikdy zjistit, že toxoplazmózu měli, nebo že ji mají v těle. Nemusí mít žádné viditelné příznaky. Běžně není pro člověka toxoplazmóza nebezpečná, zvláště pro člověka s dobrou imunitou.

Toxoplazmóza a těhotné ženy

Pro koho však toxoplazmóza nebezpečná je, jsou těhotné ženy. Toxoplazmóza může vážně poškodit plod. Proto těhotné ženy procházejí v počátcích těhotenství testem na toxoplazmózu. Ta se dá zjistit ultrazvukovým vyšetřením, vyšetřením krve nebo vyšetřením plodové vody. Toxoplazmóza způsobuje u těhotných žen potraty, nebo se může stát, že se narodí dítě s fyzickým či mentálním postižením. Pokud je** u těhotné ženy toxoplazmóza** zjištěna, léčí se antibiotiky. Žena je po dobu léčení na nemocničním oddělení.

Kde se člověk může nakazit toxoplazmózou?

Zdrojem nakažení člověka toxoplazmózou jsou výkaly koček, syrové maso, vejce, nepasterizované mléko nebo špatně umyté ovoce a zelenina. Kočka se nejčastěji nakazí buď z konzumace syrového masa, nebo z hlodavců a ptáků, které loví. Pokud máte vyloženě kočku chovanou doma, která nepřichází do styku s venkovními volně pobíhajícími kočkami, neloví myši a nebývá krmena syrovým masem, nákaza je u ní nepravděpodobná.

Manipulace se syrovým masem

Málokdo se asi úplně vyhne manipulaci se syrovým masem. Přeci jen je třeba doma vařit. Pokud děláte s masem, je třeba vždy dbát na to, abyste si neotřeli například ruce o ústa či oči. Měli byste pokaždé umýt plochu, kde se s masem pracovalo a řádně si umýt ruce.

Manipulace s kočičím záchodkem

Pokud máte kočku, která používá** kočičí záchodek**, je vhodné při jeho čištění a vynášení používat rukavice. Právě** kočičí výkaly** totiž bývají zdrojem nákazy toxoplazmózou. Kočičí záchodek je dobré také vyplachovat horkou vodou. Je-li v domácnosti těhotná žena, starost o kočičí záchodek by měla být výhradně na ostatních členech.

Kočka nakažená toxoplazmózou

Nakažená kočka při vyměšování zároveň vylučuje i tzv. oocysty. Ty jsou právě nebezpečným** zdrojem nakažení toxoplazmózou**. Jejich vylučování však trvá jen dva až tři týdny. Jakmile se kočka jednou nakazí, získává už proti příští nákaze toxoplazmózou imunitu a oocysty už nebude nikdy vylučovat. Kočka se většinou poprvé nakazí v mladém věku. Stejně tak člověk může toxoplazmózu získat jen jednou za život. Poté se stává proti tomuto onemocnění odolným.

Příznaky toxoplazmózy

Příznaky toxoplazmózy jsou bolesti hlavy, schizofrenie, zvýšená únava, poruchy spánku, zduření uzlin či vysoká teplota.

Pokud dodržujete základní** hygienická pravidla**, nelibujete si v konzumaci syrového masa apod. (viz výše), neměli byste se nakažení toxoplazmózou obávat.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6844 (magazinrecenze.cz#83)


Přidat komentář