Nejkrásnější ostrovy Řecka

Středomoří patří k vyhledávaným letním turistickým destinacím. Mezi trojici nejnavštěvovanějších zemí patří spolu s Chorvatskem a Itálií Řecko. Tato země může nabídnout kromě nádherných pláží a azurového moře také množství historických památek.

Řecko - základní informace

Řecko (Helénská republika) se rozprostírá na nejjižnějším cípu Balkánského poloostrova. Jeho území je tvořeno dvěma hlavními poloostrovy - Peloponés a Chalkidiki a množstvím ostrovů. Řecko omývají vody Egejského, Krétského a Jónského moře. Hlavní město Athény mají kolo 800 tisíc obyvatel, avšak populace celé aglomerace včetně přístavu Pireus přesahuje svým počtem 3 milióny. K dalším významným městům paří Soluň. Patras, Larisa a Iraklio. Řecko je republika a člen Evropské unie. K jeho návštěvě nám postačí platný občanský průkaz.

Kréta

Kréta je se svou rozlohou přes 8000 km čtverečních největší z řeckých ostrovů. Nepočítáme - li  několik malých ostrůvků, pak je i nejjižnější části řeckého území. Kromě velkých pláží zde turisté naleznou mnoho památek z období mínojského, byzantského i benátského. Kréta je také rodištěm malíře El Greca a spisovatele Nikose Kazantzakise. Hlavní město Iraklio je významný přístav, který má pravidelné lodní spojení s Pireem a Santorini. Za návštěvu zde stojí místní archeologické muzeum, které se řadí mezi nejlepší v zemi. Zaujme především exponáty z doby neolitu a mínojské civilizace. Takřka po celé léto se pořádají v Irakliu různá kulturní vystoupení. Vyplatí se také vydat do okolních vesnic, kde probíhají pestré jarmarky a tradiční oslavy církevních svátků. Významnou archeologickou lokalitu najdeme v Knossu vzdáleném 6 km od Iraklia. Byla zde jedna z prvních rozvinutých evropských civilizací, sídlo mýtického krále Mínoa. Ruiny antického paláce se nachází také v obci Malia. Za návštěvu také stojí pohoří Idi. K výšlapům na zdejší vrcholy je nejlepší se vydat z vesnice Kamares nebo Anojia. V druhém největším městě Kréty Chanii můžeme navštívit archeologické muzeum umístěné v chrámu Agios Fragistos a Janičářskou mešitu z roku 1645.

Jónské ostrovy

Tyto ostrovy najdeme u západního pobřeží Řecka. Táhnou se od albánských hranic až k Peloponésu. Jedná se o pás tvořený sedmi většími a spousty malými, často neobydlenými, ostrovy. Najdeme zde unikátní splynutí byzantské a renesanční architektury a hodně zeleně. Nejnavštěvovanějším ostrovem tohoto souostroví je Kerkyra (Corfu). Tento je rozlohou druhý největší v Jónském moři. Najdeme jej naproti albánské pevniny u přístavu Sarande. Ve stejnojmenném hlavním městě je několik benátských pevností. Ve volných chvílích se turisté mohou vydat k mužskému klášteru v Paleokastrici nebo do pohoří Pantokrator, jehož nejvyšší vrcholek stejného jména dosahuje výšky 906 m. Na Corfu měla svůj zámek Achilleion, rakouská císařovna Alžběta Bavorská zvaná Sissi. K dalším zajímavým ostrovům patří Kefalonia, který má hornatý povrch dosahující v nejvyšším místě - hora Ainos 1628 m. Během druhé světové války tady bylo zavražděno 5000 italských vojáků, kteří se vzdali po italské kapitulaci. Tento masakr nařídil sám Hitler a patří mezi největší v tomto období. Poblíž Kefalonie leží turisty oblíbená Ithaka. Jeho hlavní město Vathy má jeden z nejlepších přírodních přístavů. K dalším zajímavým místům v Jónském moři patří Zakynthos. Přestože byl v roce 1953 zasažen silným zemětřesení, které zničilo veškerou jeho infrastrukturu, je dnes významnou** turistickou destinací.** Bývá nazýván ostrovem vůní. Krajina se zde svažuje ze západních hor po nížiny na východě. K turisticky vyhledávaným oblastem patří záliv Navagio a Modrá jeskyně, kam se lze dostat pouze lodí. Na Zakynthu najdeme letoviska Agios Sostys, Alikanas, Alykes, Kalamaki nebo Laganas.

Kyklady

Toto souostroví se nachází jihovýchodně od Atén v Egejském moři. Tvoří ho zhruba 200 ostrovů a ostrůvků s chudší vegetací, kterou zapříčiňuje nedostatek vláhy. Kyklady jsou lehce dostupné lodí z Pirea. Známé jsou svým bohatým nočním životem. Ten láká především majetnější turisty, pro které místní přizpůsobili ceny. Pokud tuto oblast navštívíte mimo sezónu, ušetříte nemálo finančních prostředků. Za nejkrásnější ostrov Kyklád je považován Mykonos a to především díky úzkým uličkám, malebným kostelíkům, zvonicím a dvorkům. Jeho dominantou je sopka Thira, která  roku 1500 př. n. l. přivodila zkázu mnoha krétských měst a původně velký ostrov rozmetala na pět menších. Východiskem pro její navštěvu jsou místa Nea a Palia Kameni. Poblíž najdeme kouzelné město Fira rozkládající se nad lagunou. Na Mykonu se nachází rovněž řada památek. K nim se  například řadí Delos, kde se narodil Apollón a jeho sestra Artemida. Řadou pamětihodností se může pyšnit také Paros. Největší ostrovem Kyklad je Naxos. Vyhledáván je především pro své krásné přírodní prostředí, jemuž dominuje hora Zeus kuželovitého tvaru. U obce Apollóna můžeme vidět nedokončenou 11 metrů vysokou sochu boha v starověkém mramorovém lomu.

Sporady

Sporady jsou ostrovní pás tvořící nejvýchodnější část Řecka poblíž tureckého pobřeží. Podobně jako Kyklady leží v Egejském moři, ale na rozdíl od nich jsou zelenější a méně navštěvované. Severní část Sporad zahrnuje asi 135 většinou neobydlených menších či větších ostrovů. K nejvýznamnějším patří Skyros, Skopelos a Skiathos. Jižní Sporady sestávají ze zhruba 170 ostrovů, ze kterých je 30 obydlených. Jejich jižní části se někdy říká Dodekanésy. Největším ostrovem Sporad je Rodos. Leží takřka na dohled tureckému pobřeží. Jeho původ je spjat s bájí o Diovi a Héliovi. Podle ní se Zeus po vítězství nad Titány rozhodl rozdělit Zemi mezi olympské bohy. Při tomto dělení se však bohužel nedostalo na Hélia, který požádal proto Dia, aby mu ponechal zemi, která se sama vynoří z moře. Nato se objevil ostrov, který Hélios ozářil svým jasem a tím jej učinil nejkrásnějším ostrovem v Egejském moři.** Rhodos** se vyznačuje velkým počtem slunečních dnů. Ve stejnojmenném hlavním městě najdeme zajímavé archeologické muzeum, které je umístěno v dřívějším Johanitském hospitálu, dále pak středověké hradby a palác velmistrů. Nejkrásnější části ostrova je však oblast okolo městečka Kamiros se starověkými zříceninami. Severnější Kos je nazýván ostrovem Hippokrata. Nachází se tady mezinárodní lékařské město, v blízkosti přístavu významný křižácký hrad a chrám boha Asklépia. Také severní Sporady jsou z turistického hlediska velmi zajímavé. Lesbos (Mytilini) připomíná svým tvarem srdce a je ostrovem básníků Sapfó a Alkeona. Zdejší pláž Eressos je místem populárního shromáždění lesbických cestovatelek. Na Samu je možnost překrásného výstupu na horu Vigla z vesnice Kallithea. Tento ostrov je spojován s matematikem a filozofem Pythagorem. Thassos je proslulý svými plážemi. V roce 1985 zde při velkém požáru shořela téměř polovina lesů.

Euboia

Euboia je druhý největší řecký ostrov. Najdeme jej východně od Atén. S pevninou je spojen železničním a silničním mostem. Z přístavu Kymi  je lodní spojení na ostrov Skyros, kde za návštěvu stojí pohoří Sirfys. To je nejlépe dostupné z osady Steni Dirfyos. Tradiční řecké vesnice objevíte na Skopelu. Tam je také řada nádherných chrámů a klidné, turisty málo navštěvované, pláže.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6835 (magazinrecenze.cz#171)


Přidat komentář