Cyklistické doplňky, výbava na kolo

Patříte k těm, kteří každoročně vyčkávají netrpělivě na příchod teplého počasí, aby mohli oprášit kolo a vyrazit na cyklovýlet? Máte všechny potřebné doplňky pro cykloturistiku?

Kompletní výbava pro cyklisty

Nezáleží na tom, zda na kole jezdíte každý den, o víkendech nebo jednou za čas, když Vás partner nebo kamarádi přemluví. Cyklistika se neobejde bez potřebné výbavy, která zajišťuje Vaši bezpečnost, Vaši viditelnost pro kolem jedoucí vozidla a Vaše pohodlí. Také nezáleží na tom, zda jezdíte po rušné silnici nebo po bočních polních cestách a cyklostezkách. Výbavu budete potřebovat všude. Jízda na kole není jen zábavnou sportovní aktivitou. Při jízdě na kole je třeba dodržovat stejná jízdní pravidla jako dodržují řidiči vozidel, být ostražití, dávat pozor na to, co se děje kolem Vás a věnovat plnou pozornost řízení. Nebezpečím pro cyklistu může být nejen automobil, ale také nečekaný výmol, nebo zvíře, které Vám v plné rychlosti při jízdě z kopce skočí před kolo. Je známo, že na kole vznikají jedny z největších „karambolů“ a ne vždy končí šťastně. Nechceme Vás od jízdy na kole odrazovat, jen Vás nabádáme ke svědomitosti a nepodcenění bezpečnosti. Jako první se tedy zaměříme na cyklistické doplňky, které zesílí Vaši bezpečnost a zmírní následky případného pádu.

Jak vybrat přilbu na kolo?

Cyklistická přilba, helma, je prvním, po čem byste se měli v obchodě s** cyklo doplňky** poohlížet. Dnes už téměř na cestě nepotkáte cyklistu bez helmy, a pokud ano, jedná se o neuvědomělého cyklistu, který zbytečně hazarduje se svým zdravím. I když na kole jedete třeba jen kousek, do obchodu pro rohlíky apod., nikdy nevíte, co se může stát. Je podobné jako s bezpečnostními pásy v autě. Vždy je lepší se i při krátké cestě připoutat než pak litovat. Pokud se obáváte, že Vám přilba nebude slušet, že v ní budete vypadat trapně apod. Vaše obavy jsou zcela neopodstatněné. Moderní cyklistické přilby se vyrábějí ve stylových designech a barvách, dokonce se vyrábějí speciálně** dámské cyklo přilby**. Jak vybrat tu správnou přilbu na kolo? Přilba by Vám v prvé řadě měla na hlavě sedět akorát, nesmí Vám být volná. Je důležití, abyste cítili, že přilba pevně drží a nehýbe se, neposunuje se. I když si pod bradou přilbu zapnete, při rychlém pádu by Vám velikostně nevhodná přilba odletěla. Helmy na kolo mají větrací díry a vnitřní vycpávky, aby Vás netlačily.

Nastavení obvodu hlavy u cyklo přilby

Obvod hlavy si lze u helmy také nastavit, avšak každá má nastavování jiné. Buď uvnitř máte stahovací pásky, nebo je v zadní části helmy seřizovací kolečko či se vyměňují vycpávky v helmě. U nejmodernějších typů se můžete setkat i s jinými způsoby. Přilbu si můžete zakoupit v provedení s kšiltem nebo bez kšiltu. Kšilt slouží spíše pro Vaše pohodlí, není nutné ho na helmě mít. Tak jako čepice s kšiltem Vás i helma s kšiltem ochrání před sluncem nebo deštěm. Pokud máte děti a chystáte se jim pořídit jejich první kolo, spolu s kolem nezapomeňte na dětskou přilbu. Přilbu by dítě mělo mít i při jízdě na odrážedle apod.

Reflexní doplňky na kolo, světla na kolo

Jak na přední, tak na zadní straně kola musíte mít světlo. Jednak můžete být bez světel pokutováni, kdyby Vás zastavili policisté, jednak je to pro Vaši bezpečnost. V šeru a za tmy byste bez světel neměli vyjet ani za roh od domu, protože pro auta jste naprosto neviditelní. Kromě světel je dobré si pořídit různé reflexní doplňky. Mohou to být** reflexní pásky na ruce, reflexní samolepky na kolo, reflexní přívěsky na batoh, který budete mít při jízdě na zádech nebo reflexní vestu**. Máte-li řidičský průkaz, zajisté sami oceníte, když potkáte při cestě autem cyklistu, který má nějaký reflexní doplněk. Stejně uvědomělí buďte i vy, když vyměníte auto za kolo,

Co dělat, když sedlo na kole tlačí?

Častým problémem cyklistů po delší jízdě na kole bývá** bolest v oblasti hýždí**. Tento problém vyřeší buď cyklistické šortky, zcela nové měkčí sedlo nebo gelový potah na sedlo. Gelový potah lehce na sedlo nasadíte a nemusíte se bát, že by při jízdě nějakým způsobem sklouzl.

Brašny na kolo, brýle na kolo, láhve na kolo

Jakékoliv příslušenství na kolo, které slouží pro úschovu věcí, pro občerstvení apod., musí být připevněno tak, aby Vám při jízdě nezavazelo. V nabídce cyklo obchodů tak najdete speciální brašny na kolo, které se liší velikostí a způsobem umístění. Nejčastěji užívané jsou brašny do rámu nebo pod sedlo. Dále se dají zakoupit brašny pod řidítka a brašny na nosič. Jezdíte-li na kole do práce, bude se Vám hodit kancelářská cyklo brašna. Na řidítka si lze umístit i speciální voděodolnou kapsičku na mobil. Spolu s láhví na kolo si pořiďte také držák na láhev, pokud nebyl součástí kola. Pro bezpečné pití za jízdy na kole existuje tzv. SmartTube drinking systém. Jedná se o hadičku, kterou máte jedním koncem vloženou lahvi a druhým bez problému pijete. Užívá se i při jiných sportech. Co se týče brýlí na kolo, dejte přednost sportovním typům před módními. Jsou pohodlnější a lehčí.

Pumpičky na kolo, navigace na kolo, cyklolékárnička

Pumpičku na kolo by měl mít doma asi každý, kdo má kolo. Chystáte-li se však na delší cyklovýlet, nebude na škodu přibalit si ji do batohu pro strýčka příhodu. Stejně tak cyklolékárničku. Hodláte-li zdolat trasu, kterou příliš neznáte, nebude na škodu ani navigace na kolo s držákem na navigaci.

Cyklistické oblečení, cyklistické rukavice

Na kolo si můžete pořídit všechny druhy oblečení od šortek po bundy. Cyklistické oblečení je z pružných a prodyšných materiálů, které dobře sají pot. Zakoupit si tedy můžete bundy, dresy, kalhotky, šortky s vycpáním i bez vycpání rozkroku, sukně, návleky, vesty a pláštěnky. Důležité jsou cyklistické rukavice s malými pohodlnými polštářky v oblasti dlaní, aby se Vám po delším čase jízdy na rukou netvořily mozoly nebo aby Vám ruce při zpocení neklouzaly. Rukavice jsou nabízeny bez prstů i s prsty.

Doplňky a příslušenství na kolo nabídka

Příslušenství na kolo je více, záleží na Vaší potřebě, na to zda jezdíte i s dětmi nebo sami. Kromě výše uvedeného si můžete pořídit i vodicí tyče na dětská kola, dětské cyklosedačky, dětská balanční kolečka na kolo, košíky na kolo, nosiče na kolo, stojany na kolo, nosiče kol na auto, zpětná zrcátka, zvonky na kolo a další. To vše lze zakoupit nejen v kamenných sportovních obchodech, ale také online.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6811 (magazinrecenze.cz#91)


Přidat komentář