Rekonstrukce střech - Petřvald

Máte na domě starou střechu, která by potřebovala rekonstrukci? Nebo uvažujete o půdní vestavbě a chcete proto střechu zateplit? Máte problém s okapy, které jsou prorezlé nebo zprohýbané? Poradíme Vám.

Rekonstrukce střech, okapové systémy, zateplení - Ostravsko

Potřebujete novou střechu? Chcete střešní konstrukci zateplit? Uvažujete o střešních oknech? Potřebujete nové okapy? Hledáte tesaře, pokrývače a klempíře?

Rekonstrukce střech

Při stavbě nebo rekonstrukci střechy budete nutně potřebovat kvalitního a ověřeného tesaře, který zajistí veškeré dřevěné prvky střechy, tedy především krovy a podbití a rovněž ošetření dřeva proti škůdcům. Když jsou tesařské práce hotovy, střecha se pokryje zvolenou střešní krytinou. Pak přichází na řadu klempíř. Mezi klempířské práce patří například oplechování komína, okrajů střechy, instalace okapů nebo též parapety u střešních i běžných oken apod. Klempířské prvky na domě zodpovídají za správný odtok vody – v případě, že je vše provedeno správně, dešťová voda nebo voda z tajícího sněhu se nedrží na střeše, v okapu nebo na okně, ale odteče tak jak má.

Okapové systémy

V dřívějších staletích bývaly na domech běžné dřevěné okapy, které byly vytvořeny dlabáním z jednoho kusu kmene. Když dnes vybíráte nové okapy, budete se pravděpodobně rozhodovat mezi plastovými nebo kovovými výrobky, z nichž každý má své pro i proti.

Plastové okapy

Plastové okapy jsou poměrně levné, avšak ve srovnání s kovovými je nutno počítat s jejich kratší životností. Plastové okapy jsou lehké, díky čemuž nepotřebují náročné upevnění – jejich praktickou stránkou tak je možnost snadného odmontování na zimu, čímž je ochráníte před poničením padajícím těžkým nebo zledovatělým sněhem ze střechy. Plastové okapy jsou vyráběny z tvrzeného plastu v mnoha barevných variantách, přičemž většina výrobců dává na tvarovou a barevnou stálost plastového okapu záruku okolo deseti let. Díky bohatému výběru barev se mohou plastové okapy stát příjemným barevným doplňkem domu, ovšem na druhou stranu jejich „plastový vzhled“ se nemusí hodit pro každý dům

Oproti kovovým mají plastové okapy výhodu snadnější údržby, resp. jsou prakticky bez údržbové. Plastové okapy totiž není nikdy potřeba natírat. Navíc jsou díky hladkému povrchu v podstatě samočistící, neboť případný odpad ze střechy (listí apod.) po hladkých stěnách okapu snadno sklouzne a okapy se tak samy udržují bez nečistot. Plastové okapy jsou také relativně mechanicky odolné

Kovové okapy

Při výběru kovových okapů máte na výběr z několika typů – jedná se především o měděné okapy, titanozinkové okapy, nerezové okapy nebo ocelové okapy s polyesterovou vrstvou. Některé typy ocelových okapů jsou obohaceny o speciální plastovou (polyesterovou) vrstvu, díky čemuž v sobě spojují výhody kovu a plastu – takové okapy mají dlouhou životnost kovu a přesto nabízejí mnoho barevných provedení a také hladký povrch plastu, který přispívá k samočištění.

Pokud máte rádi leskle ocelový vzhled okapů, volte nerezové okapy. Naopak líbí-li se Vám patina, určitě Vás nadchnou okapy měděné nebo titanozinkové, které vlivem povětrnostních podmínek získávají charakteristické zabarvení a patinu.

Izolace a zateplení

Velmi často vidíme, že se u domů vyměňují okna za nová plastová, hliníková či euro okna a zateplují se stěny domů. Jenže mnoho majitelů domů zapomíná na střechu – pokud se přistupuje k rekonstrukci a k zateplení, měl by se dům zateplit celý, tedy včetně střechy. Teplo, jak známo, stoupá vzhůru, a proto zateplením obvodových stěn domu vyřešíte jen část problému unikání tepla. Podle mnohých odborníků platí, že kvalitní a funkční zateplení střechy je dokonce ještě důležitější než zateplení obvodových stěn. Pokud chcete zateplit nebo rekonstruovat plochou střechu, nezapomeňte také na kvalitní hydroizolace.

Zateplení střechy a střešní okna či mansardy

Má-li být střecha zateplena skutečně účinně, je důležité minimalizovat střešní plochu. Měření prokázala, že u střech různých tvarů jsou značné rozdíly v množství propouštěného tepla. Nejlépe vycházejí pultové střechy ploché nebo s mírným sklonem. Hůře jsou na tom střechy sedlové, neboť jejich plocha je velká – čím členitější střecha je a čím více má střešních oken, tím se výsledek ještě zhoršuje – o mansardách to platí dokonce trojnásob. Složité tvary střech, střešní okna a mansardy navíc přinášejí riziko poruch, ať už se jedná o poruchy v zatékání u oken, poruchy krovů anebo problematické zateplování. Mansardy a střešní okna jsou sice romantické a krásné, přinášejí do podkroví světlo, avšak pro naše klimatické podmínky, kdy se objekty minimálně 6 měsíců v roce musí vytápět, se prostě příliš nehodí.

Čím zateplit střechu?

Při zateplování střechy máte na výběr z několika druhů materiálů s různými vlastnostmi a v různých cenových úrovních:

Polystyren

Víte, z čeho se vyrábí** polystyren? Tento nám všem dobře známý materiál se vyrábí z ropy. Existuje více druhů polystyrenu. Asi každý zná bílý polystyren – tento typ polystyrenu nepropouští vodní páry a je méně odolný vůči vlhkosti a tlaku. Proto se nehodí pro **izolaci zdiva těch domů, které mají problémy s vlhkostí. Jako izolace podkroví je však vhodný. Výhodou je jeho příznivá cena. O něco dražší je tzv.** šedý polystyren**, který dosahuje stejných izolačních vlastností při menší tloušťce zateplení. K mání je také tzv. extrudovaný polystyren, který má uzavřené póry a proto mu nehrozí nasákavost, navíc je mechanicky velmi odolný a má dlouhou životnost. S úspěchem se používá i na základy domů nebo k izolacím plochých a zelených střech.

Pěnový polyuretan a pěnové sklo

Taktéž pěnový polyuretan se vyrábí z ropy. Polyuretanové desky se často využívají k izolacím střech, zvláště těch plochých. Pěnový polyuretan výborně izoluje, je rozměrově stálý a odolává i vysokým teplotám. Pěnové sklo, které se vyrábí z mletého recyklovaného skla, se rovněž používá především u plochých střech. Jeho výhodou je parotěsnost, nenasákavost, nehořlavost a vysoká odolnost tlaku a organickým rozpouštědlům, nevýhodou poměrně vysoká cena.

Minerální vlna a skelná vata

Skelná vlna a minerální vlna se vyrábějí obdobnými způsoby tavením hornin (čediče nebo křemene) a různých příměsí – vzniká tak materiál vhodný k zateplení budov. Oba tyto materiály jsou paropropustné, díky čemuž stavební konstrukci umožňují „dýchat“. Díky tomu se může vlhkost z interiéru odpařovat ven. Mezi další výhody patří nízká tepelná roztažnost, odolnost vůči škůdcům a nehořlavost. Nepříjemnou vlastností skelné vaty nebo minerální vlny je však nasákavost.

Přírodní prostředky pro zateplování objektů

Pokud dáváte přednost ekologickým a přírodním řešením, máte rovněž z čeho vybírat. Pro zateplení střech lze použít např. konopí, slámu, dřevovláknitou izolaci, celulózovou izolaci nebo izolaci z ovčí vlny.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6793 (magazinrecenze.cz#157)


Přidat komentář