Pokládka plovoucích podlah - Jindřichův Hradec a okolí

Dokončujete novostavbu a nyní přišla na řadu pokládka podlahy? Nebo se chystáte rekonstruovat svůj byt či dům a rozhodli jste se pro novou plovoucí podlahu, anebo přemýšlíte nad renovací podlahy staré? Poradíme vám.

 

 

Co nás čeká při pokládce plovoucí podlahy?

Pokládka plovoucí podlahy má několik etap, které si nyní stručně představíme:

Nákup a uskladnění plovoucí podlahy

Máte již vybranou plovoucí podlahu? Pokud ano, je důležité uskladnit ji minimálně 48 hodin před procesem** pokládky** do místnosti, kde budou dílce pokládány, přičemž je důležité, aby byla v místnosti pokojová teplota (okolo 18 až 24 stupňů celsia). Důvod je ten, aby se dílce plovoucí podlahy přizpůsobily teplotě a vzdušné vlhkosti místnosti, kde budou pokládány. Kdyby totiž byly dílce uskladněny při teplotě výrazně nižší, než při jaké bude realizována pokládka, mohly by se pak již položené pnutím vznikajícím teplotní roztažností mírně prohnout nebo by na nich mohl popraskat lak. Pokud se však dílce mikroklimatu místnosti včas přizpůsobí, pak toto nebezpeční nehrozí.

Příprava místa pro položení plovoucí podlahy

Před provedením pokládky je potřeba provést odstranění původní podlahové krytiny včetně starých podlahových lišt, ovšem to jen v případě, kdy nebude původní krytina sloužit jako podklad. Pokud si nejste jistí, zda ve vašem případě může či nemůže původní krytina posloužit jako podklad pro plovoucí podlahu, kontaktujte řemeslníka, který situaci vyhodnotí. V případě, kdy se původní krytina odstraňuje, je pak obvykle potřeba povrch vyrovnat pomocí stěrky a vhodně zvoleného podkladu, kterým nejčastěji bývají dřevotřískové desky. Podkladové materiály pod podlahové krytiny se volí tak, aby snižovaly hluk vznikající při chůzi a zároveň měly co možná nejlepší tepelně izolační vlastnosti.

Nástroje pro pokládku plovoucí podlahy

Před pokládkou podlahových dílců je potřeba zajistit si vhodné nástroje a pomůcky, kterými jsou pila s jemnými zuby, kladivo, vrták, páčidlo, klínky na dilatační spáry, příklepový špalík, příložník a samozřejmě nezbytné pomůcky jako metr, tužka a nůž, případně i pomocná šňůra.

Jsou dílce plovoucí podlahy v pořádku a bezchybné?

Před samotným pokládáním jednotlivých dílců plovoucí podlahy je vždy vhodné každý dílec překontrolovat, zda není poškozen či jinak znehodnocen. Zaměřte se především na kontrolu drážek dílců. Na spojování plovoucí podlahy se totiž nepoužívá lepidlo, takže aby do sebe zámky dílců dokonale zapadaly, musí být drážky bezchybně a kvalitně vyfrézované a také čisté.

Pokládka plovoucí podlahy Jindřichův Hradec

Pokud jsou všechny předchozí práce hotovy a náležitosti splněny, je možné přistoupit k samotné pokládce plovoucí podlahy. V zásadě je** postup pokládky plovoucí podlahy** pokaždé obdobný, ovšem jednotlivé typy podlah od odlišných výrobců mohou mít různé zvláštnosti nebo odlišné doporučené postupy, takže se vždy raději řiďte návodem, který by měl být ke každé plovoucí podlaze přiložen. Při pokládání podlahy nezapomínejte na dilatační spáry mezi podlahovou krytinou a stěnou či zárubněmi, prahem aj. Ke správnému vyměřeni dilatační spáry slouží klínky, přičemž velikost dilatační spáry by měla být dle pokynů výrobce instalované podlahové krytiny. Dilatační spáry mají důležitou funkci vyrovnávání reakcí podlahové krytiny na změny teplot nebo vzdušné vlhkosti.

Pokládka dřevěných podlah Jindřichův Hradec

Pokud jde o pokládku dřevěných plovoucích podlah, ta probíhá velice obdobně jako pokládka plovoucích podlah z laminátu. Pokud jste se však rozhodli pro pokládku masivní dřevěné podlahy, zde už je potřeba dostatek zkušeností, znalostí a určité odbornosti, takže tuto práci raději přenechejte profesionálům z oboru.

Broušení a renovace dřevěných podlah Jindřichův Hradec

Máte doma starou dřevěnou podlahu z parket či z prken? A chcete ji nechat odstranit, protože už nemá krásnou barvu nebo je poškrábaná, zašlá a špinavá? Pak byste si to měli dobře rozmyslet. Pokud totiž dřevo není poškozené vodou nebo dřevokaznými chorobami či živočišnými škůdci, pak je možné masivní dřevěnou podlahu zrenovovat tak, že bude mnohdy vypadat lépe než nová a přitom za zlomek ceny nového masivu. Dřevěná masivní podlaha se renovuje broušením, přičemž tuto renovaci lze provádět opakovaně, neboť při správném broušení ubude maximálně 1 milimetr dřeva a vůbec přitom nezáleží na tom, jak je podlaha stará. Klidně můžete nechat zrenovovat i celá staletí stará prkna nebo parkety. V omezené míře lze zrenovovat také dřevěné plovoucí podlahy, u nichž se počet renovací broušením udává maximálně na tři.

Jak se renovuje dřevěná masivní podlaha?

Podlahu je nejdříve potřeba řádně vysát a očistit. Pak se přechází k broušení. Pokud byste si chtěli svou dřevěnou** podlahu broušením zrenovovat** sami, raději to nedělejte. Z velkou pravděpodobností byste své podlaze více uškodili než pomohli. Při broušení obyčejnou ruční bruskou a bez potřebných zkušeností a citu pro tuto práci byste totiž jen obtížně odhadovali, jak silnou vrstvu dřeva zbrousit, v jakém směru brousit a jakými pohyby, aby pak dřevo vypadalo pěkně a přirozeně. Firmy, které renovaci masivních podlah nabízejí, vlastní profesionální stroje určené přímo k tomuto účelu. Navíc jejich pracovníci jsou odborně vyškolení a mají pro tuto práci dostatek zkušeností, znalostí a potřebný cit.

Je výhodnější renovace nebo nová podlaha?

Pokud zvažujete, zda je výhodnější renovace staré masivní podlahy nebo pokládka nové, pak zcela určitě dejte přednost renovaci. Renovace je totiž podstatně levnější a také podstatně rychleji hotová. Odborníci také tvrdí, že podlaha po renovaci vypadá mnohdy lépe než nová masivní podlaha. Údajně je to způsobeno stářím dřeva, které po zbroušení a ošetření vhodnými laky a oleji dokáže rozehrát až neskutečně krásnou hrou přirozených dřevěných vzorů a barev, kterým se nové dřevo nevyrovná.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6788 (magazinrecenze.cz#105)


Přidat komentář