Broušení a lakování parket - Praha a okolí

Jednoznačně nejkrásnější podlaha je podlaha dřevěná. Ta nabízí mnoho podob. Jednou z nich jsou i dřevěné klasické parkety. Ty s sebou přináší mnoho výhod, proto se staly součástí domácností.

Dřevěné parkety - oblíbený druh podlah

Dřevěné parkety patří k oblíbenému druhu podlah. Jejich předností je, že se vyznačují vysokou odolností, přírodním vzhledem a co je snad nejdůležitější, mnohonásobnou možností jejich renovace. Kolikrát je možné dřevěné parkety renovovat, závisí na jejich tloušťce. Jestliže i Vaši domácnost zdobí parkety a rozhodli jste se pro jejich renovaci, pak musíte počítat s jejich broušením a lakováním.parket

Broušení a lakování parket profesionálně nebo svépomocí?

Pokud máte v plánu renovovat parkety, pak jistě zvažujete, zda se do práce pustit svépomocí, nebo na broušení a lakování přizvat profesionála. Každopádně počítejte s tím, že než se s prací začne, je potřeba místnost připravit. Při renovaci se neobejdete bez brusky s brusným materiálem. Následuje samotný proces broušení a za závěr případné tmelení a nanesení povrchové úpravy. Parkety se nejčastěji opatřují lakem. Jestliže Vás láká představa zrenovovat si parkety sami, pak nezbývá, než se vydat do půjčovny brusek, kde Vám proti záloze poskytnou požadovanou brusku včetně speciálních brusných papírů. S množství a typem Vám zcela jistě obsluha poradí. Celková plocha se brousí bruskou hlavní. Malou brusku použijete na krajové plochy. Nevýhodou renovace parket svépomocí je zcela jistě nedostatek zkušeností s prací s bruskou. Tím, že nemáte broušení v ruce, je těžké dokázat brousit v rovnoměrném tempu a na parketách tak vznikají nerovnosti, které je nutné následně dočistit ručním broušením. Pokud nemáte s broušením a lakován podlah zkušenosti, je lepší svěřit celkovou renovaci odborníkovi. Záleží na velikosti renovované plochy, nicméně podlahy v celém bytě průměrné velikosti se dají zbrousit a nalakovat během dvou dnů.

Příprava na broušení podlah

Broušení a lakování parket - Praha

Jestliže se rozhodnete renovovat podlahy cestou profesionální firmy, pak se nemusíte starat o půjčení brusky a dalšího příslušenství důležitého pro renovaci. Odborníci si před zahájením broušení podlahu nachystají. Podlaha musí být dobře zametená a celá místnost vyklizená. Z oken byste měli sundat i záclony, garnyže a jiné předměty, na které se chytá prach. Odborníci v rámci rekonstrukce odstraní i okrajové lišty.

Broušení parket

Odborník na broušení parket vybere dle typu podlahy zrnitost brusiva. Při broušen postupuje od nejhrubších povrchů a po ty nejjemnější. Je nutné brousit pomalu, hlavně stejnosměrným tempem. Ideální je, pokud odborník brousí na jeden zátah, neboli bez zastavování. Zastavení by totiž způsobilo prohlubeň. Pokud je podlaha poškrábaná mírně, nebo má ošoupaný povrch, pak stačí podlahu zbrousit pouze jednou. Jestliže je podlaha stará a dosti poškrábaná, je vhodné i zbrousit klidně i třikrát. Než se odborník pustí do posledního broušení, důkladně zkontroluje povrch, aby případně doladil nedokonalosti. Spáry, které se mezi parketami nachází, se zatmelí. Na závěr se nanese povrchová úprava. Nejčastěji se používá lak. Je však možné sáhnout i po vosku, případně je možné použít olej. Nejčastější povrchovou úpravou jsou laky. První vrstva laku se jemně přebrousí poté, co dokonale zaschne. Poté se nanese druhá vrstva, která se také po zaschnutí přebrousí. Jak jsme již uvedli výš, broušením parkety ztratí asi jeden milimetr ze své vrstvy. Tím, že dojde k broušení, dojde i ke sjednocení povrchu. Parkety je možné renovovat opětovně, vícekrát. Při běžném provozu a opotřebení parket se jejich povrch brousí jedenkrát za deset až dvacet let.

Opravit parkety nebo je vyměnit za nové?

Parkety patří k masívním druhům dřevěných podlah. Parkety jsou tvořeny dílci menších formátů. Lepí se na podklad. Rozdíl v pokládce parket oproti jiným druhům podlah spočívá v tom, že je nestačí pouze položit, ale po provedené pokládce je potřeba navíc jejich povrch zbrousit a na závěr je ještě nalakovat či ošetřit jiným nátěrem. Nutno podotknout, že ne za každých okolností je možné parkety opětovně renovovat. Jejich stav a možnost opětovné renovace posoudí odborníci na renovace parket. Nejčastěji bývají staré parkety poškozené v rozích. Tím, že se v nich časem prohlubují a rozšiřují spáry, dochází k jejich vrzání. To bývá zapříčiněno tím, že původní lepidlo, které drží parkety na podlaze, již nefunguje. Zde přichází v úvahu buď kompletní výměna parket, nebo jejich sejmutí a opětovné přilepení k povrchu. V některých případech je možné, že postačí pouze nové přespárování.

Opravit parkety nebo je vyměnit za nové?

Tmelení spár po vybroušení parket

Po vybroušení parket následuje tmelení spár. To se provádí spárovacím tmelem, který se smíchá z jemného dřevěného prachu, který broušením vzniká a k tomu se smíchá pryskyřice. Prach s pryskyřicí se smíchá v poměru 1:1. Tmelení probíhá v několika fázích. První tmelení se provede širokou špachtlí. Poté se čeká zhruba půl hodiny, než tmel zaschne. Velké spáry se poté přetmelí ještě jednou. Po vytmelení se provede jemné broušení.

Jaké jsou přednosti parket

Dřevěné parkety nabízí mnoho výhod, pro které stojí přinejmenším za zvážení, zda si takovou podlahovou krytinu pořídit. Parkety vynikají dlouhou životností, příjemným vzhledem. Chůze po parketách je příjemná, měkká a teplá. Parkety mají vynikající tepelné i zvukově izolační vlastnosti. Co dalšího je pozitivního na dřevěných parketách, je jejich snadná a rychlý údržba, dále možnost opakované renovace a v neposlední řadě i skutečnosti, že jsou parkety antistatické.

Lakování parket

Poté, co jsou parkety přebroušeny a spáry vytmeleny, přichází na řadu lakování parket. Zrenovovanou podlahu je před samotným lakováním nutné důkladně vysát vysavačem. Po podlaze se po vysátí už nesmí chodit v obuvi, v níž se brousilo. Můžete si zvolit, zda pro povrchovou úpravu zvolíte lak nebo olej. Lak je nejčastějším druhem povrchové úpravy. Lakováním i olejováním vynikne krása dřevěných parket. Navíc se budou parkety lépe udržovat.

Jaký vybrat lak pro lakování parket?

Vždy vyberte takový lak, který neškodí životnímu prostředí, který nezapáchá a který je nehořlavý. Lak se následně bude na parkety nanášet válečkem. V jakém množství, to ví nejlépe profesionální odborník. Na jeden metr čtverečný by mělo být naneseno 100 – 120 gramů laku. Litrová plechovka laku by tedy měla vystačit na 8 – 10 metrů čtverečných. Lak se nanáší od strany místnosti, kam dopadá světlo a postupuje se ke středu místnosti.

lakování

Kolik vrstev laku aplikovat na parkety

Vždy se nanáší na parkety jedna vrstva základního laku. Následují dvě až tři vrstvy laku vrchního. Pokud by nebyl nanesen základový lak, pak je nutné aplikovat 3 – 4 vrstvy vrchního laku. Lak se nanáší válečkem v pruzích, které jsou široké asi 1,5 metru. Tyto pruhy na sebe navazují. Každá vrstva laku vyžaduje dvě až tři hodiny schnutí, než se bude moci nanést vrstva další. Poté, co je podlaha nalakovaná, se provede finální jemné broušení, aby byla podlaha naprosto hladká. Na podlahu je možné vstoupit až druhý den po provedení posledního nátěru laku. Teprve po uběhnutí jednoho týdne získá lak konečnou odolnost a tvrdost.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6747 (magazinrecenze.cz#111)


Přidat komentář