Sádrokartonové práce - okres Nový Jičín

Chcete rekonstruovat bytové jádro? Nebo uvažujete o půdní vestavbě v rodinném či bytovém domě? Potřebujete postavit nové příčky či stropní podhledy s důrazem na to, aby nezatížily konstrukci stavby?

Když rekonstruujete byt či dům, je potřeba brát ohled na schopnost stavby nést další zatížení. Každá nová příčka, stropní podhledy či vyzdění bytového jádra totiž může stavbu zatížit přespříliš, takže by pak hrozilo, že se začnou objevovat různé praskliny zdí či jiné deformace stavby způsobené nadlimitním zatížením. Proto je velice důležité používat při rekonstrukcích vždy takové materiály, které stavbu dodatečně nezatíží. Díky své nízké hmotnosti je právě takovým materiálem sádrokarton, který se s oblibou používá jak pro rekonstrukce starších bytů či domů, tak i v novostavbách. Pokud vás sádrokarton zaujal, pak pro vás máme hned na začátku tip na řemeslníka, který nabízí sádrokartonové práce.

Vlastnosti sádrokartonových desek

Sádrokarton se používá stále častěji a to nejen při rekonstrukcích starších objektů, ale velice hojně i v novostavbách, především v dřevostavbách. Důvodem je jeho nízká hmotnost. Díky nízké hmotnosti se nemusíte obávat nadlimitního zatížení stavby, takže nehrozí její poškození. Sádrokarton se s úspěchem používá dokonce i na obklad šikmin nebo stropní podhledy v podkroví, kde je nízká hmotnost obzvláště důležitá. I přes nízkou hmotnost a také nízkou šířku sádrokartonu se však nemusíte obávat toho, že by sádrokartonové desky nebyly dostatečně pevné. Pevnost sádrokartonu dodává jak jeho důmyslné složení, tak nosné, ale přesto velmi lehké kovové profily. Další důležitou vlastností sádrokartonu je tzv. proces suché výstavby, který umožňuje velice rychlý postup při stavbě sádrokartonových konstrukcí. Sádrokarton může sloužit jak pro výstavbu příček či stropních pohledů, tak jako obklady nebo i tepelná či zvuková izolace ale dokonce i jako protipožární ochrana.

Typy sádrokartonových desek

V zásadě se sádrokartonové desky rozdělují na tři základní typy, které jsou pro lepší orientaci a vzájemné odlišení barevně označovány.

Standardní bílý sádrokarton

Bílý sádrokarton je vlastně základní typ sádrokartonu. Bílý sádrokarton je určen pro standardní použití tam, kde od něj nesou očekávány žádné přidané či nadstandardní vlastnosti.

Zelený sádrokarton - odolný proti vlhkosti

Pokud však potřebujete sádrokarton do vlhkých prostor, pak vždy volte sádrokarton se zeleným zabarvením, který je charakterizován výraznou odolností proti vlhku. Voděodolnosti sádrokartonu je dosaženo pomocí speciální impregnace. Touto impregnací je zelený sádrokarton ošetřen již před nákupem a po vybudování konstrukce se speciální impregnací pokryje ještě jedenou. Zelený sádrokarton je ideální pro použití v koupelnách, pro rekonstrukci bytových jader a dále na jiných místech, kde se často objevuje vlhkost, tedy i v kuchyni aj.

Červený protipožární sádrokarton

Sádrokarton se zvýšenou protipožární odolností je označován červenou barvou. V zásadě je každý sádrokarton odolný proti ohni, neboť sádra nehoří. Avšak protipožární sádrokarton má šíření požáru pasivně bránit díky tomu, že navíc obsahuje skelná vlákna. Protipožární sádrokarton je většinou předepsán již v projektu rodinného domu, kde se používá v řadové rodinné zástavbě jako ochrana proti šíření požáru z jedné jednotky do sousedních.

Barevných variací sádrokartonu se však rozhodně nebojte, protože na sádrokarton přijde ještě omítka a nátěr nebo nějaký typ obkladu, takže konstrukce z něj vybudované rozhodně nebudou mít barvu, ve které jej zakoupíte. Kromě těchto tří základních variant však mohou existovat i jiné typy s kombinovanými nebo dalšími přidanými vlastnostmi, anebo i méně rozšířené typy vhodné třeba i k vybudování podlahy. Při vybírání sádrokartonu se tedy nespokojte s nabídkou hned první prodejny, ale hledejte a porovnávejte, ať si pak můžete vybrat produkt, který bude ideálně vyhovovat vašim potřebám a požadavkům.

Suchá výstavba

Práce se sádrokartonem jde rychle od ruky a sádrokartonové konstrukce jsou díky tomu hotové velice brzy. Rychlost práce se sádrokartonem je umožněna díky procesu suché výstavby. Při stavbě klasických zdí se používá malta. To práci brzdí, neboť malta se musí nejdříve správně namíchat, pak je samozřejmě nutné pod každou cihlu či tvárnici přidat správné množství malty a také dávat pozor na to, aby byla zeď rovná. No a když a je zeď hotová, je potřeba čekat, až malta správně a dostatečně vyschne a vytvrdne. Sádrokartonové konstrukce jsou však od mokrého zdícího procesu osvobozeny. Sádrokarton je vlastně taková stavebnice s návodem, podle kterého konstrukci sestavíte. Nepotřebujete žádnou maltu, takže sádrokartonová konstrukce je hotová rychle a není třeba čekat na její vyschnutí. Díky tomu je práce velmi rychle hotová a je možné prakticky okamžitě přejít k dalším krokům rekonstrukce.

Sádrokartonové konstrukce a jejich využití

Dalo by se říci, že sádrokarton je univerzální materiál pro interiérové rekonstrukce či úpravu interiéru v novostavbách. Ze sádrokartonu je totiž možné postavit ledacos. Potřebujete vybudovat příčku? K tomu je sádrokarton zcela ideální, neboť budete rychle hotoví a nezatížíte konstrukci domu. Totéž platí pro stropní podhledy, které mohou sloužit buď jako snížení příliš vysokých stropů, ale i jako důmyslné úložné prostory. Dále se ze** sádrokartonu** budují obklady šikmin v podkroví nebo zdí kdekoliv v interiéru. Na sádrokartonové obklady je pak možné nanést už pouze omítku, ale třeba i kachličky anebo ozdobné dřevěné palubky či třeba tapety, různé mozaiky aj. Kromě příček, obkladů nebo podhledů se dají ze sádrokartonu vybudovat i niky nebo police či také celá šatna nebo komora. Zkušení řemeslníci dokáží ze sádrokartonové konstrukce vybudovat i nejrůznější zdobné prvky, jako jsou oblouky, obliny a mnoho dalších. Lze tak tvrdit, že využití sádrokartonu je vlastně omezeno jedině fantazií stavitele, jinak ničím…

Půdní vestavby

Půdy mnohých rodinných domů ale i bytových domů jsou velmi často nevyužité. Na mnoha půdách se povaluje jen nepotřebné haraburdí a usazuje prach. Pokud jste se rozhodli, že prázdnou půdu využijete k bydlení, proč ne? Podkrovní bydlení je velice atraktivní a vyjde podstatně levněji, než stavět nový rodinný dům či dělat přístavbu k tomu staršímu. Rekonstrukce půdy na půdní byt vyjde většinou dokonce levněji, než koupě klasického bytu. Při rekonstrukci podkroví je však nesmírně důležité dbát na to, abyste používali jen lehké materiály a to jak pro stavbu příček, tak pro obklad šikmin střechy. Z tohoto důvodu je pro půdní vestavbu nejvhodnějším materiálem sádrokarton.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6688 (magazinrecenze.cz#103)


Přidat komentář