Zavlažování zahrad, zavlažovací systémy

Zahrada není jen radost, ale také starost. Krásná zahrada nevznikne sama, ale díky naší iniciativě a pravidelné péči. Jenže, co když není na starání se o zahradu a její zalévání dostatek času?

Pravidelná péče o zahradu a její zavlažování

Chceme-li, aby nám naše zahrada poskytovala prostor pro relaxaci, pro pěstování květin a zeleniny, a aby byla i určitým estetickým doplňkem našeho bydlení, je třeba o ni pravidelně pečovat. Prostor se žlutým trávníkem a suchými květinami není zahradou. Pro někoho je zahradničení koníčkem, kterému rád věnuje každou svou volnou chvilku. Zejména pro ty, kteří nejsou nijak časově omezováni, nesvazuje je starost o jiné věci, nemusí se věnovat dětem nebo zůstávat přesčas v práci. V dnešní době už však málokdo z nás najde dostatek prostoru ve svém dni, aby mohl udržovat trávník i ostatní rostliny věčně zelené, chodit po zahradě a zalévat. Především větší pozemky bývají problémem, a nemusí jít jen o soukromé zahrady u rodinných domků, ale také o komerční prostory, jako jsou golfová hřiště, okolí hotelů, penzionů, restaurací, firem apod. Nejen budova samotná, ale také její okolí by mělo reprezentovat, a i taková věc jako zelený trávník může napomoci k tomu, aby potenciální zákazník navštívil zrovna toto místo, dal přednost této restauraci před konkurenční apod. Málokterý majitel firmy, restaurace nebo hotelu však bude vzhledem k organizačním starostem uvnitř opečovávat okolí venku tak, jak by mělo být opečováváno, aby svým příjemným a estetickým vzhledem přilákalo okolí. Zde se nevyplatí úpravu zahrady podceňovat, protože může být rozhodujícím faktorem pro to, zda se kolemjdoucí ubytuje ve Vašem hotelu nebo v hotelu přes ulici s krásně posekaným zeleným trávníkem.

Když nemáte čas na zalévání zahrady

V parných letních dnech se trávník a květiny vysušují, což je bez zavlažování bohužel brzy znát. Díky instalaci zavlažovacího systému na zahradu nebudete muset tento problém řešit. Zavlažovací systémy jsou důmyslnými pomocníky pro všechny, kteří se z časových důvodů nemohou o svou zeleň starat a když už jim nějaká ta chvilka zbude, nechtějí ji strávit pobíháním po zahradě s hadicí nebo konví. Navíc, u větších ploch je zahradní hadice spíš takovým nouzovým řešením, které nepokryje dostatečně a rovnoměrně celou plochu. Zavlažovací systém nastavíte podle své potřeby. U zavlažování jde nastavit intenzita rozstřikování vody, to znamená jak velkou plochu má má voda obsáhnout, a také intervaly, v jakých má** zavlažování** fungovat.

Jak uspořit peníze za vodu při zalévání?

Zelený trávník je základem každé zahrady. Nemusí být zrovna v anglickém stylu, ale neměl by svou barvou připomínat podzimní listí. Nejen květiny, ale také trávník trpí v parném počasí a ne vždy se můžeme spoléhat na to, že už by konečně po několika dnech třicetistupňových veder mohlo zapršet. Zejména trávník na golfových hřištích by měl reprezentovat. Bez důmyslných zavlažovacích systémů se na golfových hřištích neobejdou. Kromě reprezentativního vzhledu trávníků mají závlahové systémy další podstatnou výhodu, a tou je úspora peněz. Při zalévání zahrady pomocí automatického závlahového systému uspoříte více peněz za vodu než při zalévání klasickým způsobem – konví.

Jak fungují automatické zavlažovače?

Automatické závlahové systémy jsou řízeny centrální elektronickou jednotkou. Vy si jen nastavíte, v jakém intervalu chcete, aby zalívání probíhalo, jak často a jak dlouho a automatický zavlažovač se tímto řídí. Bojíte se, že když začne pršet, poběží zavlažovač na plné obrátky a nebude poblíž nikdo, kdo by jej vypnul? Automatické zavlažovače jsou opatřeny** dešťovými senzory**. To znamená, že jakmile začne pršet, zavlažování se vypne, i když zrovna probíhá podle nastavení čas jeho zalévání. Zavlažovač disponuje čidly, které rozpoznají momentální stav vlhkosti půdy. Když půda začne vysychat, čidlo vše zaznamená a zalévání se opět spustí.

Z jakých automatických zavlažovačů můžeme vybírat?

Zavlažovače vybíráme podle toho, jak velkou plochu potřebujeme zavlažovat a jaký je její tvar. Zavlažovače tak rozdělujeme na ty s kruhovým obrysem postřiku, s obdélníkovým obrysem postřiku, na zavlažovače pro malé, střední a velké plochy zahrad. Řídící systémy zavlažovačů, tzv, zavlažovací počítače, zajistí zavlažování přesně podle Vaší potřeby. Díky řídícímu systému může zavlažovač jen lehce rozprašovat vodu pro osvěžení Vašeho trávníku nebo pustit silnější spršku, když jsou velká vedra a sucha. Mnoho majitelů zahrad uvítá zejména možnost nastavení zavlažovače, když se například chystají na dovolenou nebo budou z jiných důvodů několik dní mimo domov. Na rodinu a přátele se většinou obracíme s prosbou péče o našeho domácího mazlíčka, nikoliv s péčí o naší zahradu a její zalévání. Zavlažovač si tak můžeme přesně nastavit na dobu naší nepřítomnosti a nebát se, že až po dvou týdnech přijedeme domů z dovolené, zahrada bude skomírat vlivem sucha. Díky speciálním systémům zavlažování lze také nastavit, aby různá místa zahrady měla různou péči. Každá rostlinka je jiná, a každá má jiné požadavky na svou péči. Některé nejsou na zalévání náročné, některé naopak potřebují vláhu každý den. Speciální systémy zavlažování umožňují jinou intenzitu vodní spršky v jiných koutech zahrady. Zavlažovat lze i rostliny ve skleníku či květináči. Podle místa zavlažování lze automatické zavlažovače rozdělit na systémy pro živé ploty, balkonové truhlíky, rostliny v květináčích, keře a skleníky.

Kapkovač, kapkové zavlažování

Kapkovač je vhodný, když potřebujete přivést závlahu do kořenové zóny ovocných stromů, okrasných stromů, keřů a květin. Kapkovač se také používá k zalévání zeleniny a je vysoce úsporný, co se spotřeby vody týče.

Nebude závlahový systém na zahradě zavazet?

Pokud si představujete, že rozvody závlahového systému Vám povedou po celé zahradě a vy budete jen chodit a přeskakovat je, můžete na své obavy zapomenout. Závlahový systém je veden pod zemí a na povrchu jde vidět jen samotná zavlažovací část.

Profesionální montáž závlahových systémů

Profesionální firma zabývající se zahradní technikou Vám nejen vytvoří projekt pro realizaci závlahových systémů, ale také Vám zavlažovací systém dodá společně s veškerým potřebným příslušenstvím. Poté Vám jej samozřejmě i namontuje. Ptejte se také na záruční a pozáruční servis zavlažování. S automatickým závlahovým systémem bude péče o zahradu mnohem jednodušší a také kvalitnější. Přeci jen, nám samotným se může někdy podařit na zalití buď úplně zapomenout, nebo ho podceníme a nesvlažíme rostliny dostatečně. Závlahový systém je zkrátka chytrý pomocník, díky kterému bude naše zahrada nejen příjemným místem pro trávení volných chvilek, ale také výstavním kouskem s rozkvetlými květinami a stále zeleným trávníkem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6676 (magazinrecenze.cz#93)


Přidat komentář