Povinné zimní pneumatiky. Kdy?

Jak už jistě víte, nastala změna v zákoně, který upravuje užívání zimních pneumatik. Co tento zákon přesně vymezuje a jaké povinnosti z něj pro řidiče vychází? Čtěte dále a vše důležité se dozvíte.

Do letošního jara byly** zimní pneumatiky** povinné jen na místech, kde dopravní značky ukazovaly povinnou zimní výbavu. Nyní však nastává změna Od 1. listopadu jsou zimní pneumatiky povinné pro všechny řidiče. Podle předpisu musí nyní každý řidič** přezout na zimní pneumatiky**. A to v období od prvního listopadu do posledního březnového dne, pokud se na silnici nachází souvislá vrstva sběhu, ledu nebo námraza.

Zimní pneumatiky

Nezapomeňte tedy na to, že od** prvního listopadu** se mění pravidla používání zimních pneumatik. Na rozdíl od minulého roku můžeme říct, že jsou zimní pneumatiky povinné. Zimní pneumatiky musí být nasazeny na všech čtyřech kolech. Dále je důležité říci, že hloubka vzorku nesmí být méně než 4 milimetry. Zimní pneumatiky by také neměly být starší než 4 roky. Ptáte se, podle čeho poznáme zimní pneumatiky? Na boku zimní pneumatiky byste měli najít vyraženou sněhovou vločku a nápis M+S. O zimních pneumatikách můžeme říci, že lépe fungují na povrchu, pokud je teplota nižší než 7 stupňů Celsia. Používáte auto denně? V tom případě byste neměli nic odkládat vyrazit do pneuservisu.

Zimní pneumatiky - nové znění zákona

Změnu ohledně** užití zimních pneumatik** přinesl zákon č. 133/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu). Jak jsme již uvedli výše, v období** od 1. listopadu do 31.** března mají všechna motorová vozidla užívající pozemní komunikace (tedy silnice všech tříd) povinnost mít na vozidle zimní pneumatiky, a to za předpokladu, že je na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy, nebo v případě, kdy je možné dle počasí předpokládat, že tato situace nastane v době provozu vozidla na komunikacích. Konkrétně se jedná o případy, kdy teplota klesne po 4 stupně Celsia, sněží nebo mrholí, popřípadě prší při nízkých teplotách, mostní konstrukce mají teplotu pod bodem mrazu nebo je silnice ošetřena solí. Podle tohoto zákona nemusíte mít zimní pneumatiky v případě, že je jasné počasí a vyšší teploty.

Motorová vozidla s maximální přípustnou hmotností do 3500 kg mají povinnost použití zimních pneu na všech kolech s hloubkou dezénu nejméně 4mm. Motorová vozidla s maximální přípustnou hmotností nad 3500 kg musí mít do zimních pneumatik obuta všechna kola hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly a minimální hloubkou dezénu dezénových drážek 6mm. Všechny tyto pravidla se však nestahují na náhradní pneumatiku, když se jedná o případ nouzového dojetí. Co tedy říci na závěr? Jestliže používáte auto každý den, neměli byste příliš dlouho vyčkávat a vypravte se do pneuservisu včas. A věřte tomu, že už nyní zaznamenávají pneuservisy zvýšený zájem zákazníků.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id6649 (magazinrecenze.cz#28)


Přidat komentář